ALM Alüminyum

Alüminyum Nerelerde Kullanılır?

Alüminyum kullanım alanının genişliğiyle yaygın bir metaldir. Neredeyse kullanılmadığı alan yok diyebiliriz. Bu yüzden alüminyum nerelerde kullanılır? Sorusu için endüstrilerine göre sınıflandırma yapabiliriz. Bu sınıflandırmaların başında inşaat gelmektedir.

Alüminyumun kullanıldığı alanlar;

1-) İnşaat sektöründe alüminyum sıklıkla kullanılmaktadır. Camlarımızda, kapılarda, çatılarda ve daha birçok noktada alüminyum yer almaktadır. Aynı zamanda iletken özelliği sebebiyle yapılarda gerekli kablolar çekilirken yine alüminyum kullanılmaktadır.

2-) Taşıt sektöründe: Taşıt sektörünün birçok noktasında alüminyumun kullanıldığını görebiliriz. Arabalarda, motorda, bisikletlerde… Hepsinde alüminyum kullanılır. Arabanın motor kısmının belirli yerlerinde alüminyum kullanılır. Bisikletin kadrosunda yine alüminyum vardır. Taşıt sektöründe alüminyum büyük sıklıkla kullanılmaktadır.

3-) Uzay ve havacılık sektörü: Alüminyum uçak ve havacılık sektöründe kullanılacak birçok parçanın üretiminde kullanılmaktadır.

4-) Soğutma sektörü: Soğutma sektörlerinde alüminyum çokça tercih edilmektedir.

Bu sektörlerle birlikte nano teknoloji alanından ambalaj alanına kadar daha birçok yerde alüminyumun kullanıldığını görebilmekteyiz. Bu yüzden alüminyum madeni nerelerde kullanılır? Sorusu için neredeyse her yer diyebiliriz. İçeceklerin kutularında dahi alüminyum kullanılmaktadır. Kendisini her yerde kendisini gösteren alüminyum dünyamız üzerinde oldukça yaygın haldedir. Bu kadar yaygın olduğu için onu her yerde kullanabilmekteyiz. Yine de ilk keşfedildiği zamanlar bu kadar bol olmadığını, giderek kullanımının yaygınlaştığını ve bollaştığını söyleyebiliriz. Bunda geri dönüşümün payı oldukça büyüktür.

Alüminyumun Çok Tercih Edilme Sebepleri Nelerdir?

Alüminyumun neden bu kadar çok tercih edildiğini anlamak için özelliklerine bakmak gerekir. Kullanım alanları oldukça fazladır ve bu fazlalığın sebebi oldukça basittir. Öncelikle alüminyum neredeyse çelik kadar dayanıklıdır. Çelik kadar dayanıklı olan bu metalin muadillerine oranla çok daha hafif olduğunu söyleyebiliriz. Hem çok dayanıklı hem de hafif olması birçok yerde kullanılmasının başlıca sebeplerinden bir tanesidir. Bunun yanında ekonomiktir. Bir yerde alüminyum yerine bakır tercih etmek isterseniz daha çok harcama yapmanız gerekir. Bu yüzden maliyet açısından da sıkça alüminyum tercih edilmektedir. Bu özelliklerin yanında zehirlemez ve bükülmesi son derece kolaydır.

Alüminyum Oksit Nerelerde Kullanılır, Hangi Renklere Ayrılır?

Alüminyum oksitler için bahsedebileceğimiz 3 grup bulunmaktadır. Renkleri de bu gruplarca belirlenmektedir. Kahverengi, beyaz ve pembe grupları yani renklerinden bahsedebiliriz. Bu renklere göre kullanım alanları değişiklik göstermektedir.

1-) Pembe alüminyum oksit nerelerde kullanılır? Pembe alüminyum oksitin saflık derecesi oldukça yüksektir. Bu derece için yüzde 96 üstü diyebiliriz. Bu alüminyum oksit daha çok hassas cihazlarda kullanılmaktadır. Metalürjik cihazlarda, motor millerinde de kullanımı söz konusudur.

2-) Kahverengi alüminyum oksit nerelerde kullanılır? Bu sorunun cevabı için otomotiv sektöründen, havacılık sektörüne kadar geniş bir cevap verebiliriz. Seramik alanında da kahverengi alüminyum oksitin kullanımı söz konusudur.

3-) Beyaz alüminyum oksit nerede kullanılır: Son olarak beyaz alüminyum oksit bulunmaktadır. Bu alüminyum oksit ise dekorasyonların yapımında veya granit gibi sert taşların kesiminde kullanılmaktadır. Alüminyumdan iyi kesiciler elde edilebilmektedir.

Alüminyum oksitin kullanım alanları arasında kalıplıçılık, zımpara imalatı, cam kumlama ve silah sanayii gibi alanları da sayabiliriz. Alüminyum oksitin kullanılması da fazlasıyla yaygındır

Alüminyum Sülfat Nerelerde Kullanılır?

Alüminyum sülfatın oldukça önemli kullanım alanları bulunmaktadır. Bu alanlardan birisi su arıtımıdır. Atık suların ya da içme suyunun arıtımı için alüminyum sülfat kullanılmaktadır. Alüminyum sülfat nerelerde kullanılır? Sorusu için de yine geniş bir aralıkta cevap vermek mümkündür. Gıda sektöründen maden sektörüne kadar oldukça geniş bir aralık söz konusudur. Gıda sektöründe yağ üretiminde yaygın kullanımı görülmektedir. Bu kullanım alanları dışında kozmetik alanında ve kaplama alanında da alüminyum sülfat kullanılmaktadır.