ALM Alüminyum

Alüminyum Billet Nedir?

Alüminyum boksit cevherinden alınarak elde edilen bir metaldir. Alüminyumun kullanıldığı çok fazla alan vardır ve alüminyum geçirilen işlemler sayesinde çeşitlenmektedir. Çeşitlenmiş hallerinden birisi alüminyum oksittir. Alümina da denen alüminyum oksitin birçok kullanım alanı bulunmaktadır. Bununla birlikte alüminyum kimi zaman külçe haline getirilmekte ve külçe olarak satılmaktadır. Külçe dışında çok daha büyük yapılara dönüştürüldüğü de olmaktadır. Bu yapılara ise billet denilmektedir. Okunuşu ise biyet şeklindedir. İngilizce kökenli bir kelimedir.

Alüminyum genel olarak bisikletten uçağa, soğutma sistemlerinden mutfak eşyalarına kadar kullanılabilmektedir. Bu yüzden alüminyumu çeşitli hallere getirirler ve o şekilde dağıtıma sunarlar. Alüminyum billet nedir? Diye düşünüyorsanız, alüminyum billetin de külçe gibi alüminyuma şekil verilmesi diyebiliriz. Bunlar alüminyumun oldukça büyük bir şekilde hazır hale getirilmesidir. Döküm yapılarak elde edilmektedirler. Görüntü olarak uzundur, dardır ve boruyu andırmaktadır.

Alüminyum Kütük ve Alüminyum Billet Arasında Ne Fark Var

Alüminyum billeti duyan birçok kişi alüminyum kütüğü de duymuştur. Aslında bu ikisi farklı dillerde aynı anlama gelmektedir. Alüminyum billet ne demek? sorusuna cevap verdiğimiz zaman alüminyum kütük ve alümin billet arasında ne fark var? Sorusuna da cevap vermiş olacağız. Billet kelimesinin Türkçe hali kütüktür. Kısacası kütük ile billet aslında anlam olarak aynıdır ve aralarında fark yoktur. Sadece birisi Türkçedir ötekisi ise İngilizcedir. İkisi de alüminyumun dökümüyle elde edilmiş büyük ürünlerdir.

Alüminyum Billet Nasıl Kullanılmaktadır?

Alüminyum billetlerin kullanım amacı alüminyumun kullanımın amacıyla tamamen aynıdır. Alüminyum külçelere, levhalara ve billet haline ayrıldıktan sonra işlenir yani şekil verilir. Bu şekil verme işleminden sonra kullanılabileceği alanın herhangi bir limiti yoktur. İster otomotiv sektöründe kullanabilirsiniz isterseniz havacılık sektöründe kullanabilirsiniz. Bizim karşımıza çıkan alüminyum ürünleri, alüminyum billet gibi ürünlerin işlenmesi sonrasında ortaya çıkmaktadır.

Alüminyum Billeti İşlemek Kolay Mıdır?

Alüminyum genel olarak kolay işlenebilir olarak bilinen bir metaldir. Bu özelliği ne külçeyken kaybeder ne de billet halinde kaybeder. Alüminyum billet basit bir şekilde işlenebilir ve istenilen hale kolayca getirilebilir. Bu önemli özellik alüminyumu bu kadar fazla görmemizi sağlamıştır. Gözümüzü nereye çevirsek alüminyum görmemizin başka sebepleri de vardır ancak en önemli sebepleri kolay işlenebilmeleridir. Ayrıca alüminyumu çok kolay işleyip oldukça ince hale getirebilmenize rağmen içeriye veya dışarıya tat ve ısı geçişi yaptırmaz. Bu özellikleri sayesinde alüminyum içeceklerin ambalajı olarak kullanılmaktadır.

Alüminyum Billet Nasıl Şekil Alır?

Alüminyuma şekil verme işlemleri oldukça kolaydır. Alüminyum billete şekil vermek istediğinizde, vermek istediğiniz şekle uygun bir kap koyarsınız. Alüminyumu ısıtırsınız ve kabın içerisinden geçirirsiniz. Bunun sonucunda da alüminyum billet istediğiniz şekle gelmiş olur. Bahsedilen işlem ekstrüzyon tekniği olarak geçmektedir. Alüminyum külçelerin eritilmesinde de yine benzer yöntemler söz konusudur.