ALM Alüminyum

Ingot Nedir?

Alüminyum birçok sektörün ihtiyacını karşılayan bir metaldir. Alüminyumu çok farklı şekillerde görebiliriz. Araçlarımızın içerisinde, pencerelerimizde veya uçaklarda alüminyum kullanılmaktadır. Bu yüzden alüminyumu hep farklı bir halde görmek mümkündür. Bizim pek görmediğimiz ancak bulunan bir hali de külçe halidir. Alüminyum külçe nedir? Sorusuna cevabımız ise: Ergitme işlemi sonucunda elde edilen sıvı metal, rafinasyon ve gaz giderme işlemlerine tabi tutularak içeriğindeki oksit ve inklüzyonlardan temizlenir. Böylece metal kalitesi arttırılmış olan sıvı alüminyum döküm işlemi yapılarak külçe haline getirilir. Yani; Eritilerek kalıba dökülen maden ya da alaşımlara verilen genel isimdir.

Çeşitli metalleri veya madenleri külçe haline getirmenin farklı sebepleri vardır. Bu farklı sebepleri genellikle avantaj kaynaklıdır. Örnek olarak külçe altın sıkça ticaret amacıyla kullanılmaktadır. Ticaret yapan kişiler altını külçe halde kullanabilmektedir. Bunun sebebi daha rahat taşınabilmesidir. İşte bu sebepler külçe alüminyum için de geçerlidir. Alüminyum ne için külçe haline getirildiğinin cevabı için daha kolay taşınabilir olması gibi sebepleri gösterebiliriz.

Külçe Alüminyum Ne İşe Yarar?

Alüminyum külçesini kullanmak çok basittir. Alüminyum birçok sektörde kullanıldığı için altın külçesi gibi daha çok sadece para amacıyla kullanımı söz konusu değildir. Külçe alüminyumun kullanımı yine üretim alanında kendisini göstermektedir.

Alüminyum paslanmaya karşı oldukça dirençlidir, bunun yanında inşaat sektöründe ve araç sektöründe çokça kullanılmaktadır. Külçe alüminyum ne işe yarar? Sorusunun cevabı da bu sektörlerde ve daha birçok üretim alanında saklıdır. Külçe alüminyuma şekil vermenin basit oluşu sebebiyle soğutma sanayi gibi sanayi kollarında kullanılmaktadır. İşe yaradığı sektörler arasında sağlık sektörü de bulunmaktadır.

Alüminyum Külçenin Kullanım Alanları Nelerdir?

Alüminyum külçenin kullanım alanlarını daha geniş şekilde ele alırsak sayabileceğimiz birçok alan bulunmaktadır. Bunları daha genel ifadelerle dile getirebiliriz.

Alüminyum külçenin kullanılabileceği alanlar;

1-) Elektriği iyi bir şekilde iletebilmesinden kaynaklı olarak kablo yapımında.

2-) Soğutma sistemlerinde

3-) Mobilya yapımında

4-) Dekorasyon amacıyla geliştirilen eşyalarda

5-) Motorlu taşıt sanayisinde

Alüminyum külçenin kullanımı söz konusu olmaktadır. Sayılan maddelerin dışında birçok alanda daha alüminyum külçe kullanılmaktadır.

Külçe Alüminyumu Taşıması Basit Midir?

Külçe alüminyumu taşımak oldukça basittir. Ayrıca külçe alüminyuma ulaşması da zor değildir. Bulunduğunuz yere göre yakınlarda külçe alüminyum bulabilirsiniz. Bu sayede kolayca teslim alabilir ve istediğiniz yere taşıyabilirsiniz. Taşıma işleminin maliyeti de düşük olacaktır. Fazlaca bulunması ve ulaşılabilir olmasının avantajları da oldukça fazladır.

Alüminyum Külçe Pahalı Mıdır?

Alüminyum külçenin eskiden pahalı günümüzdeyse uygun olduğunu söyleyebiliriz. Normal şartlarda alüminyumu doğada saf halde bulamazsınız, bundan dolayı eskiden miktar olarak oldukça az kalmıştır. Miktar olarak az olması sebebiyle zamanında bakırdan çok daha değerli olmuştur. Bakırdan çok daha değerli olması ise geçmişte kalmıştır. Zamanla bakırla arasında olan fark kapanmış, bakır alüminyumu yakaladığı gibi ciddi anlamda geçmiştir. Bakır günümüzde alüminyum külçeye göre çok daha pahalı kalmaktadır. Bu sebepten dolayı maliyeti ucuzlatmak isteyen kişiler alüminyumu daha çok kullanmaya başlamıştır. Alüminyumun maliyetinin az olmasına rağmen kalitesinin kötü olduğunu söylemek mümkün değildir. Evet fiyatı daha ucuzdur ancak yine de oldukça kalitelidir. Dayanıklılığı ve özellikleri onu kullanıldığı alanlarda vazgeçilmez hale getirmektedir. Bu yüzden ucuz olmakla birlikte kalite anlamında da tercih edilebilirdir.